Vyšehrad
.
Vyšehrad je historické hradiště, hrad a pevnost v Praze, na skále nad pravým břehem řeky Vltavy na jižním okraji historického města, ve čtvrti Vyšehrad. Na Vyšehradském hřbitově se Slavínem u kostela sv. Petra a Pavla jsou pochovány významné české osobnosti, nachází se zde i nejstarší pražská rotunda sv. Martina. Dnes parkově upravený a veřejně přístupný areál je od roku 1962 národní kulturní památkou.
K Vyšehradu se váže řada pověstí z počátků českých dějin, založil jej prý bájný kníže Krok. Skutečný vznik knížecího hradiště je kladen do druhé poloviny 10. století. Koncem 11. století zde sídlil první český král Vratislav II., který zřídil vyšehradskou kapitulu. Fakticky se Vyšehrad stal součástí Prahy za Karla IV., který jej přestavěl a napojil na opevnění nově založeného Nového Města. Roku 1420 hrad vypálili husité, v polovině 17. století byl v rámci rozšiřování opevnění města přestavěn na barokní pevnost. Od 15. do 19. století byl Vyšehrad s podhradím samosprávným městem, do roku 1848 podřízeným vyšehradské kapitule a připojeným k Praze roku 1883. V téže době došlo ke zřízení národního pohřebiště a k úpravám Vyšehradu do dnešní podoby. Roku 1904 byl vyšehradskou skálou proražen tunel, který otevřel pravobřežní komunikaci Prahy s jižním okolím.
Pražská památková rezervace
Pražská památková rezervace (PPR) je největší městskou památkovou rezervací v Česku a jednou z největších na světě. Byla vyhlášena nařízením vlády České socialistické republiky č. 66/1971 Sb. Od roku 1992 je zapsána pod názvem Historické centrum Prahy (Historic Centre of Prague) v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,[1] k níž však je navíc připojen i průhonický zámek s parkem.
Kostely a kaple
-
Na Vyšehradě
Paláce
Kláštery
Stavby určené pro vzdělání a kulturu
Ostatní stavby
-
Historická budova pražského hlavního nádraží
-
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A1_pam%C3%A1tkov%C3%A1_rezervace
Umění a kultura v Praze
.
České hlavní město Praha se vyznačuje výjimečně bohatým výběrem kulturní nabídky, četných muzeí, galerií a výstav. Město zároveň nabízí širokou škálu historických a architektonických památek.
Muzea
Související informace naleznete také v článku Seznam_českých_muzeí#Praha.
-
Nejstarší, největší a zároveň nejváznamnější muzeum v Praze je Národní muzeum, působivá neorenesanční budova na horním konci Václavského náměstí. Zahrnuje archeologicko-historické oddělení s již velmi zastaralou expozicí (od roku 1966) na téma Dějiny pravěku a rané dějiny dnešního českého území (tehdy také včetně Slovenska), mineralogické, zoologické a antropologické oddělení. Expozice místy působí dojmem „muzea v muzeu“ a neodpovídá nárokům moderním výstavy, proto bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci budovy. Ta v současnosti probíhá.
Pod hlavičku Národního muzea spadají ještě další muzea:
-
Lapidárium Národního muzea se sochami od 11. do 19. století
-
-
Muzeum Bedřicha Smetany s výstavou o životě a díle obou hudebních velikánů
-
Návštěvnické rekordy vykazují také výstavy pražského Židovského muzea. Mezi ně patří Staronová synagoga, Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově a Pinkasova synagoga na Josefově. Ta schraňují svědectví o významné roli, jakou Židé hráli v dějinách města a také jako pamětní místo obětí nacismu.
-
Muzeum hlavního města Prahy zahrnuje expozici dějin města Prahy a okolí od pravěku až po současnost, je zde mimo jiné jedinečný Langweilův model města z roku 1837 od Antonína Langweila.
-
Národní technické muzeum nabízí osm trvalých naučných expozic popisujících fungování fyzikálních zákonů a astronomie, například z dějin měření času, fotografie a telekomunikace, výstava dopravních rozličných prostředků jako vlaků a lokomotiv, automobilů a letadel.
-
Vila Bertramka nabízí vedle pořádání hudebních koncertů především výstavu o životě a působení Wolfganga Amadea Mozarta v Praze a o jeho hostitelích, muzikanstké rodině Duškových (skladatel František Xaver Dušek a jeho choť zpěvačka Josefína Dušková), v jejichž vile byl Mozart opakovaně hostem. Muzeum bylo 1. listopadu 2009 uzavřeno.[1]
-
mezi známá a hojně navštěvovaná muzea patří i Muchovo muzeum s tematickou výstavou o českém secesním umělci Alfonsi Muchovi.
-
Muzeum voskových figurín Praha nabízí výstavu voskových soch známých českých světových osobností jako král Karel IV., Vladimir Iljič Lenin nebo Karel Gott. Svým rozsahem se však v žádném případě nemůže srovnávat s podobnými výstavami, jako je například Muzeum voskových figurín Madame Tussaud v Londýně.
-
V Muzeu hraček na Pražském hradě je možné zlédnout hračky a hry z různých částí světa od starověku po současnosti. Sbírka muzea patří k nejrozsáhlejším na světě.
-
V Uměleckoprůmyslovém muzeu (UmPrum) jsou vystaveny textilie, grafiky, fotografie a umělecké předměty ze skla, keramiky a kovu.
-
Typickým pro Prahu a její kulturu je Muzeum českého piva ve smíchovském pivovaru Staropramen, nebo Pivovarské muzeum U Fleků.
-
Poměrně mladé Muzeum komunismu seznamuje návštěvníky s dějinami komunismu a reálného socialismu v Československu.
Skanzen Řepora
-
V městské části Praha 5. se nachází Skanzen Řepora (dříve Tuležim), kde je možné zhlédnout hospodářské budovy a řemesla ze 14. století.
Výtvarné umění
-
Veletržní palác hostí sbírku malířských a sochařských děl Národní galerie v Praze, jejíž součástí jsou díla některých světových umělců (např. Alfons Mucha – Slovanská epopej, Camille Pissarro, Claude Monet, Paul Cézanne, Paul Gauguin, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Henri Rousseau, Bohumil Kubišta, Gustav Klimt, Ilja Repin a další).
-
Od roku 2003 se v Praze koná cyklus Prague Biennale, při kterém vystavují svá díla výtvarní umělci z celé Evropy.
-
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bn%C3%AD_a_kultura_v_Praze
Objevujte s námi Prahu...